Čovjek je od davnina koristio sjemenke za liječenje, hranu i sirovinu za preradu. Tako se lan koristio za dobivanje vlakana i izradu tkanine, suncokret su američki domoroci koristili za dobivanje pigmenta, a sezam je od davnina korišten u prehrani i smatra se jednim od najstarijih začina. Ako niste znali, korisne su za liječenje brojnih svakodnevnih tegoba, od lijenih crijeva i sindroma nadraženog kolona do nesanice, kašlja i neugodnog daha… Priznajte, to je sasvim dovoljno razloga da ih prestanete ignorirati i počnete redovito koristiti kao dodatke jelima.
Svakodnevnim jedenjem sjemenki suncokreta, lana, chije, sezama, konoplje i bundeve riješit ćete se mnogih bolesti, ojačati imunitet i poboljšati probavu, a ulja pripremljena od ovih biljaka idealna su za njegu kože.
Sjemenke Chia
Chia sjemenke povećavaju fizičku izdržljivost i cjelokupno zdravlje ljudskog tijela. Sadrže nevjerojatne količine omega-3 masnih kiselina – koje predstavljaju 60 % ukupnih masnoća u sjemenkama. Omega-3 masne kiseline u našem tijelu postoje u premalim količinama da bi se zadovoljile potrebe za njima, a potrebne su u svim fazama života: od velike su važnosti za funkcioniranje krvožilnog sustava, sprječavaju stvaranje krvnih ugrušaka i snižavaju razinu triglicerida u krvi. Dugo vremena se mislilo da su jedini izvor omega-3 masnih kiselina ribe i riblje ulje, ali se pokazalo da omega-3 sadrže i neki biljni izvori (i to u većim količinama od ribe) primjerice laneno sjeme, ali je chia ipak bogatiji izvor.
Chia sjemenke umiješajte u žitarice, jogurt, smoothie, umake, salate. Može se koristiti kao sredstvo za želiranje. Prije uporabe, potopiti u vodi ili drugoj tekućini (sok, mlijeko) na 10 min. Jedna žlica sjemenki može zamijeniti jedno jaje u pečenju. Sjemenke se mogu koristiti u pripremi bezglutenskog kruha.
Sjemenke konoplje
Izuzetna ljekovitost sjemenki konoplje je poznata tisućama godina! Izvor je cjelovitog proteina (sa svim aminokiselinama), obnavlja sve stanice tijela i posebno moždane neurotransmitere i tako doprinosi osjećaju ugode i raspoloženja. Bogata je čitavim nizom esencijalnih masnoća, omega 3, 6 i 9, te tako hrani mozak i živce, snižava sve upalne procese tijela, djeluje antikancerogeno te iscjeljuje krvožilni sustav. Dodajte sjemenke konoplje pahuljicama, shakeovima ili ih jedite same idealne su kao međuobrok.
Sjemenke nara
Nar, šipak ili mogranj, lat. Punica granatum, jedna je od najstarijih vrsta voća poznatih čovječanstvu. Zapisi o njemu mogu se pronaći u mnogim kulturama i religijama. Ovo hranjivo voće bogato antioksidansima oduvijek je cijenjeno kao simbol zdravlja, plodnosti i vječnog života. Iznimno su popularni njegovi sok, sjemenke i ulje. Mnoge studije potvrdile su da se radi o jednom od najljekovitijih voća na svijetu zbog blagotvornog utjecaja na kardiovaskularni, živčani i koštani sustav.
Grčki jogurt s narom
Sastojci
1 litra grčkog jogurta
2 žlice meda
pola žličice vode narančinog cvijeta
1 veliki nar
Pomiješajte sve sastojke i servirajte s listićima mente i integralnim keksima.
Sjemenke sezama
Sezam je jedan od najstarijih začina na svijetu, zapisi potvrđuju da su još 3500 godina pr. n. e. postojale kulture sezama uz rijeke Eufrat i Tigris. Već odavno se ova biljka koristi u drevnim medicinskim tradicijama diljem svijeta. Ayurvedski ljekoviti pripravci i kuhinja nezamislivi su bez sezamovih sjemenki te je sezamovo ulje neizostavan sastojak ayurvedskih masaža.
Sezamove se sjemenke ističu udjelom lignana za koji su istraživanja utvrdila povoljan utjecaj na smanjenje razine kolesterola u krvi i pozitivan utjecaj na smanjenje rizika od povišenog krvnog tlaka. Kada tome dodamo ulogu bakra u tvorbi kolagena i elastina (tvari koje žilama, kostima i zglobovima daju strukturu, čvrstoću i elastičnost), te visok udio kalcija za koji su novija istraživanja dokazala povoljno djelovanje na zdravlje kostiju, jasno je da je sezam nutritivno vrlo vrijedna namirnica.
Sjemenke lana
Sjemenke lana u posljednje se vrijeme polako ali sigurno penju na postolje supernamirnica. Glavnina razloga ovome leži u činjenici da sjemenke lana sadrže na desetke hranjivih tvari: linolnu (omega-6), oleinsku (omega-9), te palmitinsku masnu kiselinu, a više od polovice masnoća sadržanih u lanu, čini alfa linolenska kiselina (omega-3). Tu su još i vitamini B1, B2 i C, fitosteroli, te minerali kalcij, selen, bakar, željezo, cink, natrij, magnezij, fosfor i kalij kao i vitamin E i karoten. Polovica masnoća je sadržana u omega- 3 masnoj kiselini što laneno sjeme čini najbogatijim biljnim izvorom te masne kiseline, bogatijim čak i od svima nam dobro znanog izvora – ribljeg ulja.
Osim spomenutog, lanene sjemenke su još bogate topivim vlaknima i ligninom koji predstavlja iznimno važan antioksidans. Sjemenke lana je moguće umijesiti u kruh ili kolače i to ili kao cijele ili pak izmiksane. Ove potonje možete dodavati različitim jelima, umacima, salatama, juhama od povrća, sarmama, popečcima, žitaricama za doručak, jogurtu itd. Što se tiče jogurta, kombinacija je posebice zgodna za pripremu obzirom da laneno ulje pomiješano na ovaj način postaje emulzija te ga tijelo može bolje probaviti i iskoristiti.
Bučine sjemenke
Egzaktna analiza sastojaka sjemenki bundeve doista je impresivna. Bogatstvo nezasićenih masnih kiselina, vitamina, osobito E i grupe B, minerala (bakra, magnezija, cinka, kalcija i niza drugih) i mnogih drugih korisnih sastojaka u tragovima uzdigle su sjemenke bundeve na sam vrh zdravstveno preporučljivih namirnica. Prepržene sjemenke omiljene su grickalice od meksičkih izvorišta (pepitas) do naših krajeva. U tu se svrhu često posole. No sjemenke bundeve odlične su i kada se kandiraju na različite načine, uključujući onaj kako se kod nas obično prže bademi u karameliziranom šećeru. Sjemenke bundeve u nizu recepata vrlo lako zamjene druge, pa i one najskuplje sjemenke, poput pistacija pa čak i pinjola. Lako je to dokazati na primjeru genoveškog umaka. Pesto genovese propisuje pinjole, no bučine sjemenke više su nego dobra zamjena, one su inspiracija za brojne slične varijacije umaka.
Korisni savjeti
1. Upale i svrbež kože
Kuhati 2 žlice sjemenki lana u 2 dl vode oko 5 minuta, poklopiti, ostaviti da odstoji pola sata i procijediti. Ispirati sva inficirana ili upaljena mjesta na koži.
2. Oblozi za čireve
Platnenu vrećicu napuniti sa 100 g sjemenki lana do polovice, kratko prokuhati u 1/2 l vode i ocijediti. Na čir staviti što topliju vrećicu i držati dok se ne ohladi. Postupak se može ponoviti ponovnim zagrijavanjem vrećice.
3. Za bolju probavu
Zgnječiti 125 g svježeg sira i pomiješati s naribanom jabukom. Dodati žlicu sjemenki lana i žličicu meda. Uzimati kao jutarnji ili večernji obrok.
4. Marmelada od lana
Samljeti li grubo zdrobiti 2-3 žlice sjemenki lana i pomiješati s 2 žličice marmelade. Protiv zatvora uzimati nekoliko dana, tri puta na dan, ujutro na prazan želudac, poslije ručka i navečer.
5. Oblog za bolne dojke
Žlicu sjemenki lana samljeti i pomiješati s 2-3 žlice maslinova ulja te toliko vruće vode da se dobije glatka smjesa. Još toplu kašu u debelom sloju nanijeti na bolno mjesto i ostaviti da djeluje 20 minuta. Ponavljati 2-3 puta na dan.
6. Otopina za grgljanje
Preliti 1-2 žlice sjemenki lana litrom hladne vode i pokriveno ostaviti da odstoji 8-10 sati ili preko noći. Ujutro tekućinu procijediti bez istiskivanja sjemena i malo podgrijati. Kod upale sluznice usta i desni te upale ždrijela čaj koristiti za grgljanje i ispiranje usta.
7. Povećana prostata
Tri puta na tjedan pojedite po šaku sjemenki bundeve – najbolje je nabaviti sirove ili ih ispržiti kod kuće. Sjemenke bundeve odlične su za zdravlje prostate jer sadrže velike količine cinka. Dodavanje bučina ulja salatama također može pomoći u liječenju povećane prostate.
8. Chia puding regulira šećer
Pomiješajte 1/4 šačice chia sjemeki s pola šalice vode, mlijeka ili jogurta. Dobro promiješajte, pričekajte nekoliko minuta, ponovno promiješajte i ostavite 10 minuta. Po želji začinite s malo cimeta, kakaa i stevije te dodajte svježeg voća.
9. Jačanje srca i krvnih žila
Močiti 2-4 čajne žličice sjemena lana u 2 dl hladne vode oko 12 sati. Prije spavanja popiti vodu u kojoj se močilo sjeme lana i pojesti sjeme. Uzimamo kod masnoće u krvi, srčanih bolesti, ateroskeleroze te kao prevenciju.
10. Čaj od lana
Čaj protiv zatvora, kašlja, grlobolje i upale sluznice želuca. Stavite 15-20 g sjemena lana u litru hladne vode. Ostavite da se namače tijekom noći pa ujutro procijedite. Pijte šalicu ujutro prije jela, a zatim četiri, pet šalica tijekom dana, ali ne u vrijeme obroka. Kod upale sluznice usta i desni te upale grla i ždrijela te promuklosti čaj upotrebljavajte za grgljanje i ispiranje usta.
11. Masnoće u krvi
U mlincu za kavu sameljite 100 g lanenih sjemenki, 100 g bučinih sjemenki, 100 g sjemenki suncokreta, 100 g sezama i 50 g cimeta. Stavite u staklenku i svake večeri veliku žlicu mješavine potopite u čašu nemasnog jogurta te ostavite da odstoji preko noći. Ujutro pojedite i odmah napravite istu smjesu za navečer.
12. Kronični zatvor
Pomiješajte 20 g zdrobljenih sjemenki lana i 10 g usitnjenog korijena sladića. Preliti s 5 dl kipuće vode i pokriveno ostaviti da odstoji 2 sata. Sluz procijediti kroz gazu, pomiješajte s vodom u omjeru 1 : 10 i popiti tijekom dana.
13. Rane, opekline, ispucala koža
U narodnoj medicini za ove se tegobe preporučuje mazanje uljem od sjemenki bundevi. Kod ispucalih peta uljem bundeve namažite stopala prije spavanja, navucite stare pamučne čarape, prespavajte u njima te ujutro operite noge toplom vodom i sapunom.
14. Čir na želucu
Oprati 1 krumpir i sitno ga narezati zajedno s korom. Samljeti 2 žlice sjemenki lana i žličicu plodova komorača. Sastojke pomiješati, preliti s 3 dl hladne vode i zakuhati. Maknuti s vatre, pokriveno ostaviti da se ohladi na temperaturu tijela i procijediti. Leći u krevet, popiti čaj i ležati po 5 minuta na lijevom boku, trbuhu, desnom boku i leđima. Postupak ponavljati 20 dana, 1-2 puta na dan.
15. Kosti i zglobovi
Potreban vam je 1 jogurt, 1 žlica svježe samljevenih lanenih sjemenki, 1 žlica zobenih pahuljica, na vrh žličice kurkume, pola žličice naribanog svježeg đumbira, žličica sjemenki bundeve, žličica sjemenki sezama i 1 jabuka. Navečer umiješajte zobene pahuljice u jogurt, dodajte kurkumu pa ostavite preko noći stajati u hladnjaku. Ujutro premjestite u veću zdjelicu. Sameljite ili u mužaru usitnite lanene sjemenke, dodajte jogurtu zajedno sa sjemenkama bundeve i sezama te pola žličice svježe naribanog đumbira, naribajte jabuku pa sve zajedno dobro pomiješajte, zasladite prema želji i pojedite za doručak.
16. Sezamom protiv umora
Pomiješajte dvije šalice mljevenog sezama s četvrtinom šalice sezamova ulja. Dodajte dvije žlice meda i prstohvat cimeta. Smjesu dobro mijesiti dok masa ne postane glatka. U to dodati fino nasjeckane datulje, sve oblikovati u kuglice i držati u hladnjaku.
17. Čišćenje od glista i parazita
U blenderu izmiksajte šalicu sirovih sjemenki bundeve s pola šalice kokosova mlijeka i pola šalice vode. Trebali biste dobiti glatku pastu pa vodu dodajte malo-pomalo. Kokosovo mlijeko dobro je za zdravlje crijeva, dok mliječne proizvode i zaslađene napitke treba izbjegavati jer oni hrane parazite. Ako želite možete zasladiti stevijom. Pojedite ujutro na prazan želudac, a zatim u roku od jednog sata popijte veliku čašu vode ili nekoliko čaša.
18. Povišen tlak
U emajlirani lonac stavite dvije i po čaše opranih neoljuštenih sjemenki suncokreta. Prelijte s 1,5 litrom hladne vode i zakuhajte. Kad voda prokuha, smanjite vatru i kuhajte na laganoj vatri dva sata. Procijedite. Kad se ohladi, popijte tijekom dana jednu čašu ove tekućine, a ostalo čuvajte u dobro zatvorenoj staklenci u hladnjaku.
19. Protiv peruti
Masiranje vlasišta toplim sezamovim uljem pospješuje cirkulaciju, uklanja perut i ubrzava rast kose. Zagrijte žličicu sezamova ulja pa utrljajte u kosu i ostavite da odstoji 30 minuta. Isperite pa operite kosu šamponom. Sezamovo ulje može se koristiti i u masaži zrele kože, za sprječavanje bora.
20. Za lakše dojenje
Uporaba određene hrane i bilja za poticanje laktacije i otpuštanja mlijeka ima jako dugu tradiciju. Stoga je dobro jesti lanene sjemenke, koštice bundeve i suncokret te sjemenke sezama. Također jedite zelenu salatu, šampinjone, lišće maslačka, bademe, zob i ječam.