Bravo, bravo, bravo, sto puta bravo za hrvatske vaterpoliste. Čarobni Rudićevi dupini prvi put u povijesti donijeli su nam europsko vaterpolsko zlato, i to na kakav način. Vjerojatno nikad u povijesti nitko nije tako razbijen kao sinoć na punoj Savi Italija (7:3).

glednika u loži nije nedostajalo, državni vrh, brojne sportske i estradne zvijezde, kao i šest tisuća fanatičnih navijača došli su pomoći hrvatskim dupinima da prvi put u povijesti osvoje zlatnu europsku medalju. Ratko Rudić nasmijana je brka čekao početak velikog dvoboja, a na zvuke Lijepe naše jedna je tribina razvukla veliki crveno-bijeli transparent.

No, s druge strane čekala nas je senzacionalna Italija. Nisu naši zapadni susjedi senzacija u smislu tradicije, već u pogledu briljantne igre kakvu već dugo nismo gledali od te momčadi. Kapetan Samir Barač održao je tradicionalno motivacijski govor na početku i poveo dupine u finale.

Odličan Pavić
A počelo je kao iz snova, već prvi napad s igračem više donio nam je prednost. Dugu akciju završio je Andro Bušlje s pozicije centra nakon sjajnog proigravanja. Već u sljedećem napadu - 2:0 za Hrvatsku! Miho Bošković iznenadio je talijanskog vratara bombom u rašlje.

No, tu su naši igrači malo stali, dali priliku talijanskoj obrani da se pribere i u sljedećih nekoliko napada ostali bez pravog šuta na vrata. Pet sekundi prije kraja prve dionice Pietro Figlioli precizan ja za izjednačenje - 2:2.

Dugo je trajao post bez pogotka, i sreća je da je u tim trenucima bio raspoložen Josip Pavić koji je skinuo nekoliko odličnih šuteva suparnika. Napadačku krizu razbio je Samir Barač projektilom pod prečku, a uz malo više koncentracije ponovo su naši vaterpolisti mogli pobjeći gostima na dva gola prednosti. Bilo je prilika i s igračem više i iz kontranapada, no barem smo na poluvrijeme otišli s golom prednosti (3:2). Malo golova, Talijanima je odgovarala ta nervoza, no vjerovali smo u dobre živce dupina, istrenirane u drami sa Srbijom.

Početkom treće dionice novi Boškovićev projektil za 4:2, a s igračem više imali smo priliku i za +3, no nismo iskoristili napad s igračem više. Međutim, Talijani su u napadu potpuno stali, od šest prilika s igračem više zabili su samo jedan gol.

Minutu i pol do kraja treće četvrtine došli smo do 5:2. Dugo je dugo trajala akcija s igračem više koju je sjajnom reakcijom završio Bušlje.

Jokovićeva čarolija
Kad je Maro Joković početkom posljednje četvrtine povisio na 6:2 predivnim pogotkom kakav se rijetko viđe u bazenima širom svijeta bilo je jasno da ta predivna večer može imati samo jedan epilog - trijumf hrvatskih vaterpolista.